Nyheder

Søg på hjemmesiden

På opfordring "genudsendes" herved Mortens mail fra 2005 omkring musvågerne i skoven.

OPFORDRING TIL ALLE LØBERE I HVALSØ LØBEKLUB:


Der har jo været mange drabelige historier i tidens løb, og flere af klubbens gode folk har - dels i spøg, dels i ramme alvor - foreslået at vi retter henvendelse til Hans Jessen (Skovfoged), og beder ham aflive Aage og kumpaner. Well - de fleste af os er jo ganske "grønne" - køber økologiske æg, synes at naturen skal passes på osv., og jeg har derfor følgende bøn til jer:

1. Musvåger angriber faktisk indtrængende "gæster" når de har æg og unger - det er helt normalt og kendes fra hele landet. Aage er ikke sindsyg eller specielt aggresiv - den følger bare sit medfødte instinkt. Adfæren - uheldig eller ej - starteri martsog holder sig til ungerne er store i slutningen af juni.

2. I Danmark er Musvågen og alle andre rovfugle fredede. Det er de, fordi de næste uden undtagelse var helt udryddede i midten af 60'erne pga. jagt og forurening med bla. DDT. Nu er nogle arter vendt tilbage til Danmark og yngler i vores ellers sparsomme natur - det synes jeg at vi skal glæde os over.

3. Hvem har mest ret til skoven? Ja, det må vi jo spørge Jessen om, men en ting er sikkert - Musvågen og andre rovfugle yngler ikke i vores parcelhus-kvarterer - de yngler i skoven og på marker og enge, hvor de har adgang til føde og nogenlunde fred og ro fra os. Ergo - de har ikke andre muligheder, men det har vi.

{mosimage}


HVAD GØR VI SAa?


Jeg vil foreslå, at vi respekterer de vilde dyrs tilstedeværelse i vores skov - i mine øjne har de langt mere ret til at være der end os. Hvis Aage & Co. er et problem (og det er de jo ofte), så må vi finde alternative ruter.

Jeg vil foreslå, at vi respekterer de vilde dyrs tilstedeværelse i vores skov - i mine øjne har de langt mere ret til at være der end os. Hvis Aage & Co. er et problem (og det er de jo ofte), så må vi finde alternative ruter.

Jeg vil foreslå, at vi respekterer de vilde dyrs tilstedeværelse i vores skov - i mine øjne har de langt mere ret til at være der end os. Hvis Aage & Co. er et problem (og det er de jo ofte), så må vi finde alternative ruter.
Traditionelt er der Musvåger lige før læsserampen (på 2½ km) og på 15 km-ruten (ved ca. 8 km) - lad os i perioden marts-juni undgå disse passager - der er jo et væld af andre ruter i skoven, og bare fordi vi altid har løbet dér, behøver vi jo ikke blive ved med det.

Lad Aages tilstedeværelse blive en opfordring til at finde andre og nye veje i skoven for en tid - det er ikke sikkert, at det er så skidt endda.


Morten Foldager Pedersen

{mosimage}

Nyhedsbrev

Ønsker du at være medlem af Hvalsø Løbeklub (Medlemskab er gratis) eller bare holde dig opdateret med hvad der sker i klubben, så tilmeld dig vort nyhedsbrev.

Slå venligst javascript til for at udfylde denne formular