Løbsbeskrivelser og -resultater

Søg på hjemmesiden

Hvalsø Løbeklub

5 km

4

4001

Rasmus Bolbroe

00:21:36

2029

2

Male

4

Hvalsø Løbeklub

Denmark

4:19 min/km

14

4052

Allan Hallin

00:28:09

5059

2

Male

11

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:37 min/km

26

4006

Bjørn Østerild

00:32:26

5059

6

Male

18

Hvalsø Løbeklub

Denmark

6:29 min/km

42

4013

Finn Wittrup

00:37:33

5059

8

Male

24

Hvalsø Løbeklub

Denmark

7:30 min/km

46

4028

Mette Øster

00:39:11

2029

7

Female

22

Hvalsø Løbeklub

Denmark

7:50 min/km

48

4027

Annette Øster

00:40:56

5059

3

Female

24

Hvalsø Løbeklub

Denmark

8:11

 

16

4029

Signe Øster

00:29:04

2029

4

Female

4

Hvalsø

Denmark

5:48 min

 

Kvartmarathon

41

3169

Jesper Høj

00:57:26

5059

9

Male

36

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:26 min/km

63

3132

Mogens Dalsgaard

00:59:40

6069

5

Male

48

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:39 min/km

65

3068

Sussie Kiilerich Bonde

01:00:06

4049

6

Female

17

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:41 min/km

108

3156

Helge Nordstrøm

01:06:34

5059

16

Male

69

Hvalsø Løbeklub

Denmark

6:18 min/km

132

3047

Gitte Dedenroth

01:10:59

6069

3

Female

57

Hvalsø Løbeklub

Denmark

6:43 min

 

7

3057

Gustav Næs

00:48:15

1019

3

Male

7

Hvalsø Løbeklub / Team Næs

Denmark

4:34 min/km

16

3058

Erwin Næs

00:51:02

5059

5

Male

16

Hvalsø Løbeklub / Team Næs

Denmark

4:50 min/km

60

3056

William Næs

00:59:19

2029

7

Male

47

Hvalsø Løbeklub / Team Næs

Denmark

5:37 min/km

64

3055

Josefine Næs

01:00:06

2029

6

Female

16

Hvalsø Løbeklub / Team Næs

Denmark

5:41 min

 

Halvmarathon

12

2095

Lars Karlsen

01:35:58

5059

3

Male

12

Hvalsø Løbeklub

Denmark

4:32 min/km

14

2172

Kenneth Jes Lysgaard Andersen

01:38:11

3039

7

Male

14

Hvalsø Løbeklub

Denmark

4:39 min/km

29

2096

Mogens Hedengran

01:43:18

6069

1

Male

25

Hvalsø Løbeklub

Denmark

4:53 min/km

51

2094

Christian Albertsen

01:47:38

4049

16

Male

44

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:06 min/km

71

2231

Mads Andersen

01:50:46

4049

25

Male

61

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:15 min/km

76

2209

Lene Striboldt

01:51:06

5059

4

Female

12

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:15 min/km

89

2158

Morten Brogaard Jakobsen

01:53:01

4049

30

Male

77

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:21 min/km

100

2117

Simon Lincoln

01:54:58

6069

5

Male

86

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:26 min/km

122

2222

Carsten Jørgensen

01:58:48

5059

17

Male

103

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:37 min/km

123

2109

Niels Jørgen Askirk

01:59:20

5059

18

Male

104

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:39 min/km

127

2070

Jakob Schmidt

02:00:33

6069

7

Male

106

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:42 min/km

134

2093

Jeanie Mcaleer Elkjær

02:01:40

5059

7

Female

22

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:46 min/km

156

2152

Finn Malmos

02:05:56

6069

10

Male

127

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:58 min/km

167

2146

Ove Øster

02:11:27

5059

24

Male

135

Hvalsø Løbeklub

Denmark

6:13 min/km

169

2142

Rocio Andersen

02:11:39

4049

13

Female

34

Hvalsø Løbeklub

Denmark

6:14 min/km

172

2068

Pia Christiansen

02:13:26

5059

11

Female

36

Hvalsø Løbeklub

Denmark

6:19 min/km

173

2177

Tom Christiansen

02:13:31

5059

25

Male

137

Hvalsø Løbeklub

Denmark

6:19 min/km

187

2002

Helle L. Pedersen

02:22:45

5059

13

Female

43

Hvalsø Løbeklub

Denmark

6:45 min/km

199

2097

Eva Hedengran

02:33:58

5059

17

Female

50

Hvalsø Løbeklub

Denmark

7:17 min/km

 

189

2020

Charlotte Schiødt

02:24:26

4049

17

Female

45

Hvalsø

Denmark

6:

Helmarathon

5

1022

Paw Mathiasen

03:26:57

5059

1

Male

4

Hvalsø Løbeklub

Denmark

4:54 min/km

14

1036

Peter Burchardt

03:44:48

4049

8

Male

13

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:19 min/km

22

1067

Jan Ellefsen

03:57:42

4049

10

Male

20

Hvalsø Løbeklub

Denmark

5:38 min/km

31

1016

Tino Jørgensen

04:13:57

4049

17

Male

28

Hvalsø Løbeklub

Denmark

6:01 min/km

47

1060

Jan Bjerring

04:49:31

5059

10

Male

41

Hvalsø Løbeklub

Denmark

6

 

50

1006

Morten Schiødt

05:09:07

4049

22

Male

44

Hvalsø

Denmark

7:19 min

 

1

1043

Michael Gundmann

03:00:32

4049

1

Male

1

 

Denmark

4:16

1003

Anne-Marie Lyngbye

04:47:09

5059

2

Female

6

Klub 100 Marathon

Denmark

6:48 min

                                   

flere fotos HER

Resultatliste Sommerløb 2016-08-06

Torshavn Marathon 4. juni 2016

(Færøerne Marathon)

Af Morten Harboe-Jepsen

Kl. 14.00 (lokaltid), lørdag den 4. juni 2016, gik startskuddet til Torshavn Marathon 2016. Startfeltet bestod af 550 løbere og andet godt folk, som enten skulle gå eller løbe en halvmaraton, samt os der skulle løbe en hel maraton.

Vi tog en tur til kbh -for at se på marathon

sikke en dejlig solskinsdag - for tilskuerne ... løberne led - så flere måtte udgå -her er lidt resultater og fotos

Tidstagning til Hvalsøløbet er baseret på at vi registrerer en tid pr løber ved målgang, løberne ledes gennem målslusen, hvor det er vigtigt de holder deres plads i linien, for til sidst at aflevere nummerslip ved udgangen. Derfor kan fejl og mangler i resultatlisten eventuelt forekomme. Vi beklager!

Ønsker du dit diplom tilsendt på mail, så skriv til Karoline Husk at opgive navn, startnummer og distance.

Startnummer Navn Evt klub Klasse Distance Tid Placering
950 Thor Lykke Sørensen   M 10 37:19 1
951 Jonas Thyregod Hvalsø Løbeklub/Lejre Nightrunners/Lysløjpen M 10 39:16 2
956 Ole Schelde Lejre Nightrunnders M 10 41:02 3
965 Lucas Ingemann Jensen   M 10 47:00 4
964 Anders Ingemann Jensen   M 10 47:04 5
954 Jan Skovrind Hvalsø Løbeklub M 10 47:43 6
931 Christian Lund Jørgensen Karlslunde Tri M 10 48:23 7
942 Lars Jespersen Fløng Kondi M 10 49:18 8
960 Kenneth Krogh Andersen Hvalsø Løbeklub M 10 50:50 9
933 Jesper Purhus   M 10 50:56 10
298 Martin Köppä TrailGnu M 10 51:39 11
961 Kristian Krogh   M 10 52:12 12
949 Flemming Birck Pedersen Hvalsø Løbeklub M 10 53:04 13
935 Michael Kamph Hvalsø Løbeklub M 10 54:19 14
947 Niels Mathisen Fløng Kondi M 10 54:22 15
939 Morten Harboe-Jepsen Hvalsø Løbeklub M 10 55:30 16
945 Finn Hansen Fløng Kondi M 10 56:02 17
963 Tom Birch Hvalsø Løbeklub M 10 56:27 18
958 Thomas Bucher   M 10 56:53 19
687 Kurt Mariegaard Hvalsø Løbeklub M 10 58:13 20
938 Henrik Bøggild   M 10 1:00:10 21
948 Allan Hallin Hvalsø Løbeklub M 10 1:01:49 22
             
966 Preben Jørgensen   M 60+ 10 59:50 1
944 Torben Henriksen Fløng Kondi M 60+ 10 1:00:14 2
             
959 Asta Sofie Bucher   P1 10 56:55 1
             
955 Else Marie Scheibelein Hvalsø Løbeklub K 10 51:58 1
941 Annette Jespersen Fløng Kondi K 10 52:21 2
946 Line Mathisen Fløng Kondi K 10 54:27 3
943 Lily Henriksen Fløng Kondi K 10 55:50 4
937 Anja Alling   K 10 59:43 5
936 Susanne Bjergfelt   K 10 59:45 6
929 Rocio Andersen Hvalsø Løbeklub K 10 1:00:13 7
934 Trine Lundberg Hvalsø Løbeklub K 10 1:00:13 8
930 Jytte Pihl Nielsen Hvalsø Løbeklub K 10 1:00:14 9
962 Sanne Lindqvist   K 10 1:04:54 10
957 Dott Burgaard Fløng Kondi K 10 1:07:34 11
932 Charlotte Rosenberg   K 10 1:18:33 12
             
940 Anni Bech Fløng Kondi K 60+ 10 1:07:34 1

Nyhedsbrev

Ønsker du at være medlem af Hvalsø Løbeklub (Medlemskab er gratis) eller bare holde dig opdateret med hvad der sker i klubben, så tilmeld dig vort nyhedsbrev.

Slå venligst javascript til for at udfylde denne formular