Løbsbeskrivelser og -resultater

Søg på hjemmesiden

Tidstagning til Hvalsøløbet er baseret på at vi registrerer en tid pr løber ved målgang, løberne ledes gennem målslusen, hvor det er vigtigt de holder deres plads i linien, for til sidst at aflevere nummerslip ved udgangen. Derfor kan fejl og mangler i resultatlisten eventuelt forekomme. Vi beklager!

Ønsker du dit diplom tilsendt på mail, så skriv til Karoline Husk at opgive navn, startnummer og distance.

Startnummer Navn Alder Evt klub Klasse Distance Tid Placering   Klassebeskrivelse:
913 Michael Gundmann 42 Hvalsø Løbeklub M 10 36:10 1   D1 Drenge optil 10 år
924 Jonas Thyregod   Hvalsø Løbeklub M 10 38:29 2   D2 Drenge fra 11-15 år
822 Kevin F. Sørensen 18 Korsør Atletik og Motion M 10 41:37 3   M Mænd
923 Thomas Rabech     M 10 42:59 4   M 60+ Mænd fra 60 år
902 Morten B. Jakobsen   Team Lysløjpen M 10 47:01 5   P1 Piger optil 10 år
901 Michael Kamph   Hvalsø Løbeklub M 10 47:34 6   P2 Piger  fra 11-15 år
903 Jens Olesen   KHIF Løb M 10 47:40 7   K Kvinder
904 Klaus Jørgensen   KHIF Løb M 10 48:15 8   K 60+ Kvinder fra 60 år
920 Martin Köppä     M 10 48:23 9   W Powerwalk
917 Simon Lund Bondesen     M 10 48:26 10      
914 Jorge Martinez     M 10 50:01 11      
905 Morten Schiøtt   Hvalsø Løbeklub M 10 50:27 12      
877 Torben Nørgaard Chabert   Vestergaard Company M 10 51:52 13      
897 Jens J. Brøndum   Lejre IF M 10 54:11 14      
898 Brian Nørtoft Berntsen     M 10 54:29 15      
919 Torm Birch Christiansen   Hvalsø Løbeklub M 10 55:40 16      
895 Morten Harboe-Jepsen   Hvalsø Løbeklub M 10 55:46 17      
915 Martin Christensen     M 10 56:06 18      
922 Flemming Birck Pedersen   Hvalsø Løbeklub M 10 57:13 19      
908 Matti Sciera     M 10 59:09 20      
881 Niels Jørgen Rasmussen   Hvalsø Løbeklub M 10 1:00:35 21      
907 Kristoffer Bojko     M 10 1:01:04 22      
909 Allan Timm     M 10 1:01:06 23      
918 Karsten Schmidt Lund     M 10 1:03:32 24      
880 Lars Nielsen   Haslev Løbeklub M 10 1:15:28 25      
911 Nikolaj Hegner     M 10 1:15:29 26      
                     
821 Mogens Hedengran 60+ Hvalsø Løbeklub M 60+ 10 44:52 1      
906 John Øllgaard Jensen   Løb For Livet, Roskilde M 60+ 10 51:06 2      
927 Mogens Dalsgaard   Hvalsø Løbeklub M 60+ 10 56:15 3      
899 Ib Skipper     M 60+ 10 56:21 4      
928 Jens Damsgaard     M 60+ 10 1:09:20 5      
                     
925 Eva Thyregod   Team Jungle K 10 50:39 1      
926 Pernille Skytte Andersen   Team Jungle K 10 50:40 2      
823 Helle L. Pedersen   Hvalsø Løbeklub K 10 57:16 3      
910 Jette Kongstad   Hvalsø Løbeklub K 10 57:29 4      
921 Mette Wind 38 VEPI K 10 58:06 5      
824 Ann-Charlotte Nør-Pedersen   Hvalsø Løbeklub K 10 59:20 6      
879 Majbritt Castella   Hvalsø Løbeklub K 10 1:01:46 7      
878 Jytte Pihl Nielsen   Hvalsø Løbeklub K 10 1:01:47 8      
896 Christina Volder   KHIF K 10 1:01:49 9      
900 Trine Lundberg   Hvalsø Løbeklub K 10 1:02:46 10      
916 Rikke Bondesen   Roskilde Motion K 10 1:04:32 11      
912 Karin Moesgaard Jensen   Roskilde Motion K 10 1:04:45 12      

Tidstagning til Hvalsøløbet er baseret på at vi registrerer en tid pr løber ved målgang, løberne ledes gennem målslusen, hvor det er vigtigt de holder deres plads i linien, for til sidst at aflevere nummerslip ved udgangen. Derfor kan fejl og mangler i resultatlisten eventuelt forekomme. Vi beklager!

Ønsker du dit diplom tilsendt på mail, så skriv til Karoline Husk at opgive navn, startnummer og distance.

Startnummer Navn Evt klub Klasse Distance Tid Placering   Klassebeskrivelse:
4 Lucas Jeppsen Korsør Atletik og Motion D1 5 20:13 1   D1 Drenge optil 10 år
247 Magnus Teilmann Nielsen   D1 5 24:01 2   D2 Drenge fra 11-15 år
211 Mads Raben   D1 5 33:32 3   M Mænd
229 Casper Christensen Hvalsø Løbeklub D1 5 33:39 4   M 60+ Mænd fra 60 år
20 Sebastian Nilsson   D1 5 43:00 5   P1 Piger optil 10 år
249 William Svane   D1 5 46:49 6   P2 Piger  fra 11-15 år
213 Tobias Raben   D1 5 1:05:50 7   K Kvinder
                K 60+ Kvinder fra 60 år
17 William Nilsson   D2 5 33:25 1   W Powerwalk
                   
243 Thor Lykke Sørensen   M 5 17:31 1      
240 Kenneth Schmidt Holmbjerg Lejre Night Runners M 5 19:53 2      
244 Bjørn Lykke Sørensen   M 5 20:16 3      
25 Søren Rosdahl Jensen   M 5 22:09 4      
22 Jonas P. B. Larsen   M 5 22:31 5      
3 Frants Mortensen Korsør Atletik og Motion M 5 23:54 6      
217 Thomas Holberg Blicher   M 5 26:02 7      
28 Anders Reher Christensen Hvalsø OK M 5 26:50 8      
33 Allan Ørslund Hvalsø Løbeklub M 5 28:20 9      
227 Ricki Bagger Hvalsø Løbeklub M 5 28:32 10      
202 Niels Omø   M 5 29:15 11      
205 Kim Bonde Jystrup Løbeklub M 5 29:16 12      
31 Hans Christian Larsen   M 5 29:34 13      
27 Tage Reher Christensen Hvalsø OK M 5 29:46 14      
16 Karsten Nør-Pedersen Hvalsø Løbeklub M 5 31:48 15      
233 Stig Christensen Hvalsø Løbeklub M 5 33:40 16      
245 Flemming Teilmann Nielsen   M 5 36:17 17      
203 Jesper Winzent   M 5 36:43 18      
265 Kim Fini Christensen Hvalsø Løbeklub M 5 37:16 19      
222 Jesper Holmegaard Hvalsø Løbeklub M 5 39:35 20      
254 Kris Mørkeberg Krogh   M 5 40:26 21      
210 Birger Skjønnemann   M 5 42:23 22      
19 Søren Nilsson   M 5 43:01 23      
256 Jesper Juul Højer-Pedersen   M 5 44:22 24      
251 Jimmi Svane   M 5 46:50 25      
                   
260 Jørgen Larsen Valløby Motion M 60+ 5 25:08 1      
259 Ib Larsen   M 60+ 5 32:30 2      
235 Søren Andersen Hvalsø Løbeklub M 60+ 5 33:32 3      
209 Vagn Mortensen Hvalsø Løbeklub M 60+ 5 34:44 4      
208 Pius Hungerbühler Borup Løbeklub M 60+ 5 34:50 5      
                   
15 Clara Nør-Pedersen Hvalsø Løbeklub P1 5 31:48 1      
                   
258 Louise Juul Højer-Pedersen   P1 5 34:17 1      
253 Ida Pilsgaard Hansen   P1 5 34:25 2      
255 Karoline Mørkeberg Krogh   P1 5 34:25 3      
246 Mille Teilmann Nielsen   P1 5 36:16 4      
221 Nadia Andersen Hvalsø Løbeklub P1 5 40:07 5      
266 Sofie M. Krogh   P1 5 40:28 6      
262 Silje Wind Damsgaard   P1 5 41:46 7      
18 Rebekka Nilsson   P1 5 42:22 8      
212 Mie Raben   P1 5 42:22 9      
215 Asta Blicher   P1 5 44:02 10      
257 Cecilie Juul Højer-Pedersen   P1 5 44:11 11      
228 Katja Larsen   P2 5 40:55 12      
250 Julie Svane   P2 5 41:39 13      
230 Emma Christensen Hvalsø Løbeklub P2 5 47:39 14      
223 Freja Andersen Hvalsø Løbeklub P2 5 47:45 15      
                   
2 Carina Jeppesen Korsør Atletik og Motion K 5 24:35 1      
261 Lotte Hirtsø Clausen   K 5 26:57 2      
29 Trine Maury   K 5 28:17 3      
26 Sanne Lindqvist   K 5 29:27 4      
24 Henriette Horvarth Roskilde Motion K 5 29:28 5      
206 Susanne Jørgensen KHIF Løb K 5 29:33 6      
5 Berit Rasmussen Hvalsø Løbeklub K 5 30:06 7      
23 Kitt Hansen Hvalsø Løbeklub K 5 30:07 8      
21 Anne Larsen   K 5 30:19 9      
201 Winnie Nederby   K 5 30:40 10      
32 Kirsten Pedersen Hvalsø Løbeklub K 5 30:58 11      
248 Line Teilmann Nielsen   K 5 31:09 12      
238 Majbritt Pedersen   K 5 31:41 13      
9 Kristine Line J ?   K 5 31:48 14      
237 Jette Merrald Hvalsø Løbeklub K 5 32:47 15      
30 Lise Thorball HVL K 5 32:52 16      
225 Helle Balsby-Christensen Hvalsø Løbeklub K 5 32:55 17      
10 Birthe Kløverhøj Hvalsø Løbeklub W 5 32:46 18      
226 Guri Ranheim Hvalsø Løbeklub K 5 33:26 19      
242 Birthe Brødsgaard   K 5 34:06 20      
252 Ann-Louise Gottlieb   K 5 34:31 21      
11 Marlene Wiuf Tølløse K 5 34:42 22      
13 Pia Christensen Hvalsø Løbeklub K 5 35:06 23      
14 Hanne Hegedys Hvalsø Løbeklub K 5 35:06 24      
7 Hanne Gaard   K 5 35:14 25      
241 Hanne Plambæk Hvalsø Løbeklub K 5 35:15 26      
224 Mette Andersen Hvalsø Løbeklub K 5 35:38 27      
207 Linda Andersen KHIF Løb K 5 36:39 28      
204 Lone Bonde   K 5 36:50 29      
239 Gitte Terp Hvalsø Løbeklub K 5 37:54 30      
231 Maria Christensen Hvalsø Løbeklub K 5 40:57 31      
216 Lene Blicher   K 5 44:11 32      
264 Eva Christensen Hvalsø Løbeklub K 5 47:48 33      
232 Bitten Christensen Hvalsø Løbeklub K 5 47:49 34      
214 Elsebeth Raben   K 5 1:05:50 35      
                   
236 Gitte Dedenroth Hvalsø Løbeklub K 60+ 5 30:08 1      
12 Anne Wiuf Hvalsø Løbeklub K 60+ 5 33:28 2      
234 Bente Andersen Hvalsø Løbeklub K 60+ 5 33:37 3      
263 Susanne Wind   K 60+ 5 41:46 4      
6 Kirsten Roed Hvalsø Løbeklub K 60+ 5 43:07 5      
                   
8 Birthe Skipper   W 5 42:21 1      
219 Lisbeth Bruun   W 5 48:09 2      
218 Maria Aagesen   W 5 48:10 3      
220 Lasse A. Christensen   W 5 48:29 4      

Alle resultater og fotos er nu klar:

Resultater

Forårsløb 2015

 

NÆSTE ARRANGEMENT ER SKOVLØBEREN 6. SEPT. - TILMELD DIG NU OG VÆR MED I LODTRÆKNINGEN AF GODE PRÆMIER: HER

HER ER DAGENS VINDERE:

Vinder

5km

10 km

Drenge -10 år

Lucas Jeppesen, Korsør 20:13 løbsrekord!

 

Drenge 11-15 år

William Nilsson, 33:25

 

Piger -10 år

Clara Nør-Pedersen, Hvalsø 31:48

 

Piger 11-15 år

Katja Larsen 40:57

 

Kvinder

Carina Jeppesen, Korsør AM 24:35

Eva Thyregod, Team Jungle 50:39

Mænd

Thor Lykke Sørensen 17:31

Michael Gundmann, Hvalsø 36:10

Kvinder 60+

Gitte Dedenroth,  Hvalsø 30:08

 

Mænd 60 +

Jørgen Larsen, Valløby M. 25:08

 Mogens Hedengran, Hvalsø 44:52

Powewalk

Birte Skipper 42:21

 

 

 

 

16 løbere fra Hvalsø Løbeklub deltog i dagens Grevinde Dannerløb i Jægerspris.

Vejret holdt – ingen regn – men sol og en god vind som på de sidste km var lidt hård.

Et dejligt løb i smuk skov og langs vandet, og ikke nær så kuperet som vores egen skov.

Efter løbet havde vi fået arrangeret fælles kaffe-kagebord – tak til de 4 bagermestre.

Hyggeligt lige at sidde og slappe lidt af sammen efter et løb

 

Her er så resultaterne for deltagerne i dagens løb. Foto fra dagen kan ses her

Grevinde Danner 2015-04-12

Halvmaraton:    
Nr. Navn Klasse Tid
472 Lars Karlsen M 50-59 01:36:50
380 Jonas Thyregod M 20-34 01:43:12
764 Rasmus Wied Pedersen M     -19 02:08:18
210 Flemming Birck Pedersen M 35-49 02:10:11
61 Anne-Marie Lyngbye K 50-59 02:15:43
677 Niels Jørgen Askirk M 50-59 02:16:40
901 Tom Birck Chrisitiansen M 50-59 02:23:25
       
10 km:      
1292 Jette Kongsted K 50-59 01:01:11
1221 Helle L. Pedersen K 50-59 01:02:39
       
Og så lige resultater på løbere som også kommer i Hvalsø:  
Halvmaraton:    
207 Anni Vedel                          KHIF K 35-49 01:48:53
443 Klaus Jørgensen                 KHIF M 35-49 02:03:53
747 Pia Pip Lauritsen                Elmely mfl K 35-49 01:42:27
776 Rico Lauritsen                    Elmely mfl M 35-49 01:49:56
Helvede i Nord 2015-04-06

Nyhedsbrev

Ønsker du at være medlem af Hvalsø Løbeklub (Medlemskab er gratis) eller bare holde dig opdateret med hvad der sker i klubben, så tilmeld dig vort nyhedsbrev.

Slå venligst javascript til for at udfylde denne formular